Nhny sz a shinto-rl
A legsibb valls Japnban a shinto, az "istenek tja". A japn hit alapja, hogy minden termszeti trgyban - fban, folyban, hegyben - egy isten, szellem, japn nevn kami lakik. Ezeknek szentlyeket ptettek. A japnok mig ltogatjk a szentlyeket, klnsen jvkor, s ott j szerencsrt s j egszsgrt imdkoznak.
A Napistenn, a fny birodalmnak istene, a shinto valls legfbb istene. Izanagi s Izanami istenek gyermeke, Japn rzje s prtfogja, s leszrmazottja japn els csszra. Ezt tartalmazzza japn korbbi krnikja a Japn legrgibb krnikja, a VIII. szzadi Kojiki.
A keresztny vallssal ellenttben a shinto valls nem azt mondja, hogy az isten bntelen: istenek vtkeirl is beszl.
A shintoizmus szerint nincs eredend bn, minden emberi llek tiszta, az isteni blcsessg megnyilatkozsa. Abbli hitkben, hogy az ember csakugyan Isten kpmsa, a szentlyekbe tkrket helyeztek, hogy abban magukra nzve Istent ismerhessk meg.
A shinto vallsnak sem alaptja, sem pedig szent knyve vagy irata sincs.Kojiki sem az, de ez tartalmazza a legtbb dolgot rla.
A shint nem utastja el a tbbi vallst - a legtbb japn egyszerre buddhista s shintoista. Nem mondja meg, hogy hogyan kell a hvnek a kivlasztott kami-t tisztelnie - mindenki gy tiszteli-imdja azt, ahogy a szve diktlja. Nincsenek szigor hitttelei s tanai, nagyon nyitott valls. Csak nhny fontos alaplltsa van, amelyek a shinto hit alapjt kpezik. Nem vrja el, hogy bizonyos konkrt dolgokat elhiggynk.
A legfontosabb alaplltsok a kvetkezk:
- A csald s a hagyomny tisztelete. A shinto nagy hangslyt fektet a csald egysgre, szorosan ktdik a szletshez s az eskvhz.
- A termszet tisztelete. A termszetkzei ltsmd a shinto szerves rsze.
- A fizikai tisztasg fontossga. Amikor a hiv az istenekkel tallkozik, tkletesen tisztnak kell lennie, akrcsak a krnyezetnek.
- A matsuri-k (fesztivl, nneply) tartsa. Szomor esemnyekkor is tartanak matsuri-t. Alkalom arra, hogy az emberek sszegyljenek s tiszteljk a matsuri-hoz kapcsolhat kami-kat.
A shinto felfogsa szerint minden isten, szellem, halott ember s termszeti jelensg br llekkel, melyben kt ellenttes er dolgozik: a gyengd j s a vad gonosz. Ez a valls abban segt, hogy elkerljk a gonosz erk hatsait.
A szoksai s szertartsai a hvk szemlyes boldogulst szolgljk. Kzponti szerepet jtszik a termszettel val szoros viszony. Nem sokat ad a trgyszer felsorolsokra. Mg a lustbb hvk is el-elhadarnak egy-kt dvzl mondatot reggelenknt a kamidana (kamidarma; szekrny vagy polc kialakts kisebb-nagyobb fali szently) eltt - ez mr elg ahhoz, hogy shintoista legyen.
rdekessg:
Az gbolt a vilgegyetem legtitokzatosabb rsze. Jtkony, amikor est ad, flelmetes, amikor vihart tmaszt. Tiszteletre mlt, hiszen az istenek lakhelye. Befogadja a Napot, a Holdat s a csillagokat.
A japn mondk szerint Izanagi jobb szemnek knnybl szletett a Nap istennje, bal szemnek knnybl pedig a Hold istennje.
Ha az istenek beszlni akarnak az emberekkel, szivrvnyt vonnak az gre.
Nhny sz a buddhizmusrl
A buddhista valls az i. e. VI. szzadban szletett meg Indiban, majd Knn s Koren keresztl jutott el Japnba. Shotoku Taishi herceg szvesen ltta az udvarban a buddhista szerzeteseket. Sok templom plt, s a legtbb japn egyszerre hve a buddhizmusnak s a shintoizmusnak is. A nara-i Todaiji-templomban emeltk Buddha tizenhat mter magas bronzszobrt. A legelterjedtebb irnyzata a Zen-buddhizmus
|